Wikipedia

Bosky

odkaz na originál textu https://cs.wikipedia.org/wiki/Bosky

Bosky, naboso neboli bosá chůze - znamená chodit či být bez bot. Ochrana nohy, sociální podmínky a móda přinesly chůzi v botách. Nošení bot je výlučně lidskou charakteristikou, s výjimkou např. kování koní.

Obsah

  • 1 Zdravotní důsledky
  • 2 Sport
  • 3 Turistika v přírodě
  • 4 Alternativa
  • 5 Náboženské aspekty
  • 6 Umění, zábava
  • 7 Bosé nohy nahrazující handicap
  • 8 Právo
  • 9 Známé osobnosti bosky
  • 10 Stručný výtah z Metodiky turistiky naboso
  • 11 Odkazy
  • 11.1 Reference
  • 11.2 Související články
  • 11.3 Externí odkazy

Zdravotní důsledky

Chůze bosky má svá rizika i přínosy. Obuv chrání před zraněními,odřeninami, škrábnutími a píchnutími různých předmětů (sklo, kameny, trní a další). Chrání před zraněními od jedovatých rostlin a zvířat a chrání před parazity, kteří mohou proniknout do případných ran. U bosé nohy hrozí také dermatofytóza tam, kde může růst plíseň (lázně, veřejné sprchy), pakliže je nedesinfikovaná noha zavřena v nedesinfikované botě.

V chladném počasí má obuv funkci tepelné ochrany a za mrazů chrání před omrzlinami. Další problémy které může způsobit chůze bosky jsou dočasné bolesti ve svalech, Achilovy šlachy. I Puchýře se mohou objevit v prvních týdnech chůze bosky, než kůže zesílí, pakliže člověk nedodrží zásadu postupného přivykání. U osob s diabetem může být bosá chůze vzhledem k citlivosti na poranění riskantní.

  • Studie z roku 2006 zjistila, že boty mohou zvyšovat tlak na kotníky a kolena a že dospělí s osteoartritidou mohou mít z chůze bosky prospěch.[1]
  • Studie z roku 2007 s názvem, "Shod Versus Unshod: The Emergence of Forefoot Pathology in Modern Humans?", publikovaná v podiatrickém časopise The Foot, zkoumala 180 moderních lidí a srovnala jejich chodidlo s 2 000 starších chodidel. Závěr zněl, že před tím, než se objevily boty, lidé měli zdravější nohy.[2]
  • Studie z roku 1991 zjistila, že děti, které nosí boty byly třikrát náchylnější k ploché noze než ty, které boty nenosily. Lidé, kteří chodí běžně bosky mají silnější chodidlo s lepší pohyblivostí. Mají méně deformit jako plochá noha, vbočený palec a méně si stěžují na bolesti.[3][4]

Sport

Některé sporty jsou provozovány převážně bosky, jiné mohou být bosky i v obuvi: plavání, vodní pólo, bojové umění, gymnastika, jóga, plážový volejbal, vodní lyžování, surfování, ale i pěší turistika. Běh bosky je převážně rekreační, ze špičkových běžců je připomínánAbebe Bikila a Zola Budd.

Také český běžec René Kujan trénuje běh naboso. [5]

Turistika v přírodě

V USA i některých zemích Evropy (včetně ČR) jsou skupiny, které organizují a provozují bosou turistiku. V německy mluvících zemích jsou oblíbené BarfussParky nebo Barfußpfad, které nabízejí návštěvníkům možnost bosé chůze za relaxačním účelem.[6][7] Parky a stezky vznikají také i v České republice[8][9]

Alternativa

Alternativou pro chození bosky je nosit boty s minimální podrážkou (mokasín), které umožňují stejný pocit při chůzi jako být bos, ale chrání kůži před zraněním, a zašpiněním. V současnosti se při výrobě bot klade důraz na flexibilitu a přirozenost chůze za dodržení principu ochrany chodidla.

Náboženské aspekty

  • V Exodu Mojžíš musel sundat boty, načež mohl přistoupit k hořícímu keři.
  • Muslimové se modlí bosí.
  • Některé křesťanské církve mají tradici bosé pouti - například výstup na horu Croagh Patrick v Irsku.[10]
  • V některých náboženstvích se boty vyzouvají před vstupem do svaté budovy.
  • Některé římské katolické mnišské řády, například Řád bosých karmelitánů vyžadovaly chodit bosky nebo jen v sandálech.

Umění, zábava

  • Isadora Duncanová ztvárnila ve filmu Bosonohá komtesa hlavní roli, kde tančila bosá.[11]
  • Mnoho umělců vystupuje bosky, například Sandie Shaw, Bjork, Cyndi Lauper, Joss Stone, Shakira, Gwen Stefani, Caro Emerald, Steven Wilson, Nicko McBrain. Zdůvodnění lze nalézt jednak na základě reflexní terapie a alternativní medicíny považují bosé vystupování za způsob, jak být v lepší fyzické a duševní pohodě a získat více energie do hlasu a jednak že bosky se cítí uvolněnější, zklidní se, zmizí tréma a nervozita.[12]
  • Cesária Évora je umělkyní, která celý život vystupovala na jevišti bosky.[13][14]

Bosé nohy nahrazující handicap

  • Jessica Cox je pilotkou, která řídí letadlo bosýma nohama, protože nemá ruce.[15]
  • Barbara Guerraová řídí bosýma nohama a zvládne se starat o dítě.[16]
  • Jakub Tomeš v České republice řídí nohama a maluje.[17]
  • Peter Longstaff užívá bosé nohy k malování.[18]
  • Simona Atzori maluje a také bosky tančí.[19]

Právo

Nošení bot je znamením civilizace. V pracovním či obchodním styku může pravidla dress code určovat zaměstnavatel zaměstnancům, ne zákazníkovi. V USA bývají nápisy "No Shoes, No Shirt, No Service" (Bez bot a trička nebudete obslouženi), uvádí se, že je to reakce na módu hippies 60. let, kdy chůze bosky byla spojována s undergroundem. Mnoho dnešních obchodů, restaurací a jiných veřejných prostor nedovoluje lidem vstoupit bosky.[20]

Řízení dopravních prostředků není ve většině zemí bosky zakázáno. Jako protiargument se však uvádí, že bosé řízení může zvyšovat nehodovost, protože noha může uklouznout na pedálu, v horku může cítit nepohodu při kontaktu s pedály, chodidlo se může se rychleji unavit při dlouhých trasách. Bosí řidiči však tyto protiargumenty nepopisují.

Známé osobnosti bosky

  • Michelle Obama bosky[21]
  • Jonas Brothers propagují den bez bot[22]
  • Jaroslav Dušek bez bot[23]
  • Pink bosky[24]

Stručný výtah z Metodiky turistiky naboso

Pro Klub Českých turistů (KČT) zpracoval Mgr. I. Slouka, www.turistikanaboso.cz . Tento výtah nenahrazuje plnou verzi metodiky.

1) Motivace k chůzi naboso

· Chůze naboso skýtá zdravotní pozitiva (pohoda, odstranění bolestí, zlepšení imunity, akupresura apod.), dodá výletu třetí rozměr (vnímání teploty a materiálů povrchu cesty). Je vhodná i pro děti a zrakově postižené (s průvodcem).

· Nohy nejsou nevzhledné, páchnoucí a nedokonalé pařáty, které je nutno stále chránit a podpírat jejich klenbu. Jde o 6 milionů let vyvíjené mistrovské dílo evoluce.

· Moderní obuv Evropa zná jen ca 500 let a ještě méně let lidé nosí boty stylem "všichni, všude a pořád". Nošení bot je nepřirozené a prokazatelné zdravotně závadné (mrzačení a zeslabení nohou, působení bolestí, líheň mikroorganizmů, deformace chůze apod.).

2) Bezpečnost

· V určitých situacích (extrémní činnosti, povrch či teploty na trase) má obuv své ochranné opodstatnění. Není nutné ji však nosit vždy a všude.

· Běžná přírodní rizika jsou relativně vzácná a přijatelná. Raději se zeptejte svého lékaře, nemáte-li k chůzi naboso nějakou zdravotní kontraindikaci.

· Přiměřeně dávejte pozor, kam šlapete, choďte v bezpečném prostředí, preferujte přírodní nekamenité povrchy.

· Začínejte za teplého počasí v bezpečném a pohodlném prostředí. Časem budete schopni chodit i v náročnějším terénu a v nižších teplotách, chodidla zesílí a otuží se.

· Nechoďte v teplotách pod 0 °C, nemáte-li chodidla patřičně otužilá.

· Za mokra dávejte pozor na uklouznutí (hlína, bláto), za horka dávejte pozor na rozpálený asfalt aj.

· O chodidla po chůzi pečujte formou umytí, desinfekce a hydratačního krému. Nedoporučuje se pedikúra s oškrábáním "podrážky" chodidla.

· Noste s sebou lékárničku a záložní obuv (mj. např. minimalistickou obuv - sandály, prstové boty Vibram FiveFingers, boty Vivo Barefoot, žabky, mokasíny, neoprénové ponožky apod.).

3) Sociální tabu

· V naší kultuře a v dnešní době je zvykem nosit boty vždy a všude. Dle předsudků může být bosý člověk považován za bezdomovce, sektáře, člověka s neškodnou úchylkou či za uprchlíka.

· Veřejnost neváhá reagovat - někdy kladně, vtipně, jindy odsuzuje či mentoruje. Bosý chodec by si měl připravit věcnou a slušnou argumentaci a osvětu např. formou letáčku, uvedeného v plné verzi této metodiky.

· Bosý turista by neměl podléhat falešnému studu, neměl by se příliš starat o to, "kdo jej vidí a co si při tom myslí".

· "Dobré mravy a veřejné pohoršení", jimiž může být argumentováno např. v obchodech či dopravních prostředcích, jsou nedefinované pojmy, záleží na konkrétní situaci a okolnostech (počasí, prostředí, vlastní vizáž a chování). Chůze naboso není zakázána a nosit obuv není nařízeno žádným obecně závazným předpisem.

4) Zrakově postižení

· Zrakově postiženým se doporučuje chodit naboso z důvodu hmatových vjemů a prožitků.

· Samostatně mohou takto chodit jen v bezpečném a známém prostředí. Jinde pouze s proškoleným průvodcem, který zná jak specifika bosé chůze tak specifika provázení nevidomých.

5) Technika chůze naboso

· Chůze v nižších teplotách se nemusíte obávat - poctivě pracující nohy se snadno zahřejí.

· V těžkém terénu spíše použijte záložní obuv, abyste lépe vnímali krásy okolí.

· Na tvrdším povrchu dělejte kratší kroky a došlapujte naplocho (na klenbu). Z kopce či při běhu došlapujte nejprve na špičky.

· I na krátké úseky upřednostňujte přírodní povrchy; je-li vedle asfaltové cesty hlína či tráva, kráčejte vedle cesty.

6) Plánování bosého výletu

· Vzdálenost nad 20 km může být pro bosá chodidla již velice nevyhovující.

· Upřednostněte přírodní povrchy - např. vede-li paralelně s asfaltovou značenou cestou i přírodní neznačená cesta či pěšina, zvolte ji.

· Průměrná rychlost pohybu bosého turisty může být u začátečníků, dětí či v náročnějším terénu nižší než 3 km/h.

· Pro případ setmění noste s sebou svítilnu. Kromě repelentu a krému proti spálení sluníčkem noste s sebou též vlhčené ubrousky k případnému očištění chodidel.

· Je-li to možné, organizujete skupinový výlet (méně studu, lepší vnímání veřejností).

7) Možnosti KČT

· Může jít o publikaci této metodiky, pořádání bosých výletů, propagace turistiky naboso na akcích a v sekcích, na internetu, v časopisu, v médiích, v letácích, v kalendáři akcí, event. v diskuzích či mailingem.

· Dále může jít o zřizování bosých atrakcí, odznaků, razítek či o realizaci turistiky zrakově postižených.

Doporučená spolupráce: Bosá turistika o.s., Boskynaboso.cz, park Zeměráj, běh PBFR, stezka Valtice, nevidomí SONS ČR

Zdroje: Slouka, I.: Metodika turistiky naboso (plná verze, 7 stran, k dispozici u vedení sekce pěší turistiky KČT nebo www.turistikanaboso.cz).

Slouka, I.: Ne-li bosky, z nohou trosky (Praha, Freetimepublishing 2014, Palmknihy.cz)

© 2017 Jiří Učík
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky